Biuro w Warszawie

Pin+48 22 101 20 01
info@cswp.pl

Biuro w Katowicach

Pin+48 32 205 02 85
info@cswp.pl

  • Polski
  • English
  • Deutsch

CSWP Newsletter nr 37

05-2020

Tarcza 2.0 wprowadziła możliwość ubiegania się o zwolnienie z obowiązku opłacania nieopłaconych należności z tytułu składek ZUS i składki zdrowotnej za okres marzec – maj dla tych płatników, którzy zgłosili do ubezpieczeń społecznych od 10 do 49 ubezpieczonych (w określonych w Tarczy ramach czasowych).

Możliwość tę wprowadzono już po upływie terminu do zapłaty składek za marzec. Wielu płatników, którym zwolnienie przysługuje zdążyło je uregulować.

Ustawodawca na szczęście dostrzegł problem i przewidział dla tych płatników stosowne rozwiązanie. W Tarczy 2.0. zawarto przepis art. 113 na mocy którego zwalnia się z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji za marzec 2020 także wówczas, gdy należności te zostały opłacone.

W art. 113 Tarczy 2.0 wskazano także, że opłacone należności z tytułu składek podlegają zwrotowi na zasadach określonych w art. 24 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Art. 24 ust. 6a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wskazuje natomiast, że nienależnie opłacone składki podlegają zaliczeniu przez ZUS z urzędu na poczet zaległych lub bieżących składek, a w razie ich braku – na poczet przyszłych składek, chyba że płatnik złoży wniosek o zwrot składek.

Z literalnego brzmienia Tarczy 2.0 można wywnioskować, że aby odzyskać składki za marzec (w wysokości 50%) konieczne jest złożenie wniosku do ZUS o ich zwrot. Takie też jest podejście ZUS. Jak wskazuje on na swej stronie „przedsiębiorca, który złożył wniosek o zwolnienie ze składek za trzy miesiące (marzec, kwiecień, maj), a opłacił składkę za marzec, może wnioskować do ZUS o wypłatę nadpłaconych środków najpóźniej przed upływem terminu opłacenia składek za kwiecień. Wniosek ten można złożyć elektronicznie przez PUE ZUS (wniosek EZS-P) lub przekazać w postaci papierowej  pocztą lub osobiście w placówce  ZUS.”

Ze stanowiska ZUS wynika, że jeśli płatnik nie wyśle wniosku o zwrot nadpłaconych składek lub zrobi to po terminie, to nie będzie mógł już odzyskać środków z deklaracji za marzec. Wtedy bowiem pozostałe na koncie nadpłaty zostaną zaliczone na poczet deklaracji za kwiecień. Istotą zwolnienia jest zaś „zwolnienie z obowiązku opłacania nieopłaconych należności”.

W związku z powyższym, płatnicy którzy chcą skorzystać ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS a uiściły już składki za marzec powinni poza wnioskiem o zwolnienie (RDZ) pamiętać, aby przed:

  • 11 maja (10 maja przypada w niedzielę) w przypadku osób opłacających składki wyłącznie za siebie;
  • 15 maja w przypadku firm opłacających składki za inne osoby

złożyć wniosek o zwrot składek za marzec, w odpowiedniej wysokości.